درز انبساط پل چیست

درز انبساط پل چیست ؟ بر اثر تغییر فصل و به همراه آن تغییر دما سازه های بزرگی مثل پل ها دچار انبساط و انقباض می‌شوند. این انبساط و انقباض می‌تواند به پل آسیب زده و موجب خرابی پل شود. شاید باورش آسان نباشد حتی وزش باد نیز می‌تواند موجب این تغییرات شده و به پل آسیب برساند. درز انبساط پل برای جلوگیری از این تنش ها نظیر نوسانات دمایی و باد نیاز است. پس به کمک درز انبساط پل می‌توان با عوامل تخریب پل مقابله کرد. اینکه چه تعداد درز انبساط پل در چه فواصلی و به چه تعدا در پل استفاده شود به عوامل بسیاری نظیر نوع سازه، نوع زمین، مصالح استفاده شده در ساخت پل، شرایط جوی محیطی که پل در آنجا ساخته می‌شود و… بستگی دارد. برای مثال شکل هندسی پل در اینکه به چه تعداد درز انبساط پل نیاز است تأثیر مستقیم دارد.

نوع درز انبساط بسیار مهم است. به عنوان مثال بست ها و لاستیک هایی که در ساخت درز انبساط پل به کار می‌روند باعث افزایش کارآیی درز انبساط و کارآیی پل خواهند شد. در واقع این بست ها و لاستیک ها هستند که از انقطاع پل جلوگیری می‌کنند. به علت اینکه وسایل نقلیه بسیاری از روی پل تردد می‌کنند و اصطکاک بسیاری به وجود می‌آید باید عمر سازه بیشتر شود. این درز انبساط پل است که عمر سازه را افزایش می‌دهد. پس درز انبساط باعث افزایش عمر سازه و مقاومت بیستر آن در برابر زمین لرزه نیز می‌شود. به علاوه استفاده از درز انبساط پل هزینه های نگهداری از پل را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

درز انبساط پل از اجزای غیر سازه‌ای به حساب می‌آید که برای آسان تر کردن عبور و مرور، روی درز بین قطعات دال و عرشه پل ساخته می‌شود. از مهمترین وظایف درز انبساط به خصوص روی دال‌های سازه پل، تحمل انواع حرکت انتقالی و چرخشی دال‌ها است که به علل گوناگونی در پل مانند انبساط و انقباض بر اثر تغییر دما، جمع شدن یا خزش، کوتاه شدن الاستیک به دلیل از پیش تنیدگی، تغییر مکان سازه پل بر اثر بار یا عوامل دیگری که دال‌های پل را به حرکت در می‌آورند (حرکت های انتقالی و چرخشی دال‌ها) ، است.

درز انبساط در پل‌هایی از جنس بتن به خصوص در مناطقی که هوا رطوبت زیادی دارد مقاوم است و باید توان تحمل اتفاقات طبیعی نظیر انجماد آب و ذوب شدن آن و همچنین شرایط سخت محیطی و جوی به علت بارش برف و سرد شدن هوا در مناطق که آب و هوای سردی دارند و نیز دماهای بسیار بالا در مناطقی که گرم سیر هستند را داشته باشد. درز انبساط پل‌ مستقیما در معرض بار ناشی از تردد زیاد و ترافیک و چرخ‌های وسایل نقلیه است؛ پس باید مصالحی که در ساخت درز انبساط پل مورد استفاده قرار می‌گیرند در مقابل فرسایش و بارهای دینامیکی، مقاومت بالایی داشته باشند. آب‌ بند بودن مصالحی که در ساخت  درز انبساط استفاده می‌شوند می‌تواند سازه را در مقابل خوردگی مقاوم کند. مقابله با آسیب دیدگی دال و عرشه پل، تکیه‌گاه‌ها، و پایه‌ها و … دلیل اصلی طراحی درز انبساط پل و اجرای آن است.

درز انبساط پل


استفاده از درز انبساط پل چه مزایایی دارد؟

 • حفظ کردن پیوستگی در سطح سازه پل
 • جلوگیری از انقطاع سازه توسط درز انبساط پل
 • افزایش مقاومت پل در برابر بلایای طبیعی و شرایط آب و هوایی مختلف
 • افزایش طول عمر سازه
 • کاهش دادن هزینه‌های جانبی نگهداری از پل
 • افزایش مقاومت سطح پل و جلوگیری از ترک خوردن و پوسته پوسته شدن سطح پل


کاربرد درز انبساط پل چیست؟

 • در پل های بتنی
 • در پل ‌های پیش‌تنیده
 • در پل های آزادراه ها استفاده می‌شود
 • در پل های فلزی
 • به عنوان درز انقطاع در ساختمان‌ها
 • به عنوان درز انقطاع و درز انبساط در پارکینگ‌


مصالح مناسب برای انبساط پل:

درز انبساط باید از مصالحی که قابلیت ارتجاعی دارند ساخته و تولید شود. به علاوه اینکه مصالح مورد استفاده باید مقاومت بالایی داشته و از لحاظ عایق دما بودن و آب بندی مناسب باشند. برای انتخاب مصالح مناسب درز انبساط پل باید به عوامل مختلفی نظیر شرایط آب و هوایی، نوع سازه و … توجه داشت. شرکت پیشگام صنعت البرز با سالها کار و تجربه در زمینه درز انبساط پل و با دارا بودن کادری مجرب آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز است.


نکات اجرایی درز انبساط پل

طراحی درزهای انبساط باید به گونه ای باشد که  که بتواند حداکثر جابه‌جایی در اثر تغییرات دما را داشته باشد. فضایی که به درز انبساط اختصاص داده می‌شود به هیچ عنوان نباید با سایر مصالح پر شود زیرا اینکار جلوی عملکرد درست درز را می‌گیرد. در کف پل نیز باید از مصالح مقاوم در برابر عبور و مرور وسایل نقلیه استفاده کرد.سطح کار باید خشک، تمیز و بدون هیچ گرد و غبار و چربی باشد.


طراحی و قیمت درز انبساط پل

در همین مقاله توضیح دادیم که اجرای درز انبساط پل به عوامل مختلفی نظیر نوع سازه، نوع زمین، شرایط آب و هوایی و … بستگی دارد.  به همین علت نمی‌توان به راحتی قیمت را تعیین کرد زیرا قیمت با توجه به پروژه و عوامل گفته شده متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت فروش درز انبساط و دریافت مشاوره با کارشناسان پیشگام صنعت البرز تماس بگیرید تا تمام به شما کمک کنند و تمام جزئیات را برای شما بیان کنند.

درباره محمدرضا کشاورزی

1 پاسخ به درز انبساط پل چیست و چه کاربردی دارد؟
 1. سلام سپاس از زحمات بی کران شما در راستای مدیریت بهتر و محتوی بسیار با کیفیتتان


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *